merhaba@hergunogren.com

Mikro Öğrenme Nedir ve Neden İşe Yarar?

İş hayatı içinden önemli konuları, kısa videolarla öğretir. Onlarca kitabın özünü damıtır, izleyiciye ulaştırır.

Mikro Öğrenme Nedir ve Neden İşe Yarar?

Mikro öğrenme nedir

Kolayca uygulayabileceğiniz bir video öğrenme tasarım yaklaşımı Mikro öğrenme neyi hedefler?

En basit tarifiyle bir öğrenme hedefinin kısa ve kolay hazmedilir şekilde öğrenen kişiye sunulmasıdır ve çıktısı kısa sürede öğrenmedir. Mikro öğrenme tasarlarken birbirinden bağımsız ve kopuk hedefler değil davranış açığa çıkaracak ve birbirini destekleyen, bütünleyen hedefler seçilmeli. Unutmayın, mikro öğrenme hep vardı, insanlar bir öğrenme stratejisi olarak bunu hep kullanıyordu, son dönemde öğrenme tasarımcıları olarak tek yaptığımız bu stratejiyi kendi repertuarımıza katmak oldu.

HerGünÖğren’den bir video mikro öğrenme tasarım önerisi

“Fogg Davranış Modeli” bir davranışın ortaya çıkması için 3 unsurun bir araya gelmesi gerektiğini savunur: Motivasyon, yetenek ve tetikleyici. Bir davranış ortaya çıkmıyorsa bu unsurlardan bir veya birkaçı eksiktir.

“Fogg Davranış Modeli” HerGünÖğren olarak mikroöğrenme tasarımında işe yarar bulduğumuz bir model. Model, video içeriklerini tasarlarken bize sağlam bir temel sunuyor.

Önerilerimiz:

1. Bir video mikroöğrenme tasarlarken kişinin davranışla ilgili motivasyonunu artırmasını sağlayacak içeriklerle başlayın. Bu davranışı kazanması öğrenen kişinin ne işine yaracayak? Bu davranış kişinin iş sonuçlarını nasıl etkileyecek. Unutmayın ki Malcolm Knowles’ın “Yetişkin Eğitimi” kitabında bahsettiği Andragoji (yetişkin eğitimi) temel prensiplerinden biri şudur:
Yetişkinler neyi, neden öğrenmeleri gerektiğini bilmek isterler.

2. Sonrasında kişinin davranışla ilgili becerisini arttıracak içeriklerle yetenek kazanması sağlanır. Bu noktada içerik analizi yaparak istenen davranışın gerektirdiği bilgi ve beceri kümesini açığa çıkarın. Sonra da kolaydan zora sıralayarak ve bölerek video içeriği tasarlayın.

3. Son olarak da ‘tetikleyici içerikler’ tasarlayın. Tetikleyici içerik ile ne kastediyoruz? Bir örnek üzerinden anlatalım. Diyelim ki katılımcıların ikna becerilerini davranışa dönüştürmesini istiyoruz. Tetikleyici içerik zamana yayılmış bir şekilde aralıklı olarak kişiye göstermesi gereken davranışları hatırlatır ve hayata geçirmesi için hafızadan çağırmasına yardımcı olur. Mesela göndereceğiniz bir videoda ikna becerileriyle ilgili sorular sorabilirsiniz, bir e-posta göndererek ikna becerilerinden birini hatırlatıp sonra bu beceriyi bugün nerede kullanabilirsin? diye sorabilirsiniz. Davranışın ortaya çıkmasını sağlayacak tetikleyiciler öğretim materyali tasarlayarak da sunulabilir. İkna becerileriyle ilgili bir hatırlama kartı hazırlayıp katılımcılara dağıtırsanız yine davranışın ortaya çıkmasına yardımcı olursunuz.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir