merhaba@hergunogren.com

Kaldıraç Gücü Yüksek 5 Video İçerik Önerisi

İş hayatı içinden önemli konuları, kısa videolarla öğretir. Onlarca kitabın özünü damıtır, izleyiciye ulaştırır.

Kaldıraç Gücü Yüksek 5 Video İçerik Önerisi

video öğrenme taktik

1. Paradigma Değiştiren Video İçerik

Davranışlarımız çoğu zaman kendi yazdığımız hikayelerin sonucu. Eğitimin önemli amaçlarından biri kişinin bakış açısını değiştirmektir. Yeniden çerçeveleme (reframing) terapide kullanılan önemli tekniklerden biri. Terapist bu tekniği kullanarak kişinin bir duruma farklı açılardan bakmasını sağlayıp yeni anlamlar keşfetmesine yardımcı oluyor. Video içerik önerisi olarak bu tekniği kullanarak kişinin davranış değiştirmesine yardımcı olabilirsiniz.

Örnek:
HerGünÖğren “Temel Yönetim Becerileri” serisindeki ilk videolarımızdan birinde “Yönetmek öğrenilebilen bir beceridir” argümanını ele aldık. Bu yeniden çerçevelemeyi kullanarak kişinin seriden daha fazla kazanım elde etmesini amaçladık.

2. Pareto İçerik

Kişinin hızlıca hayatında kullanabileceği ve yüksek kaldıraç gücü sağlayan içeriklere bu ismi veriyoruz. Pareto ilkesi basitçe, kişinin eylemlerinden yüzde yirmisinin elde etmeye çalıştığı sonuçların yüzde seksenini ortaya çıkardığını söyler.

Örnek:
HerGünÖğren “Satış ve İkna Teknikleri” serisindeki bir videomuzda karşımızdaki kişinin duygu durumundan yola çıkıp basitçe onaylayabileceği “3 Evet” almanın iknaya giden yolu açacağını paylaştık.

3. Ters Köşe İçerik

Bir şeyi öğrenirken onun ne olduğunu anlamaya çalışmak kadar ne olmadığını anlamak da önemli. Kavramın sınırları içerdikleri kadar içermedikleriyle de çiziliyor.

Örnek:
HerGünÖğren “Satış ve İkna Teknikleri” serisindeki bir videomuzda “Kötü Bir Satışçı Nasıl Olursunuz?” videosu çektik.

4. Araştırmaya Dayanan Video İçerik

İknanın yollarından biri akla hitap etmek. İnsanlar bir konudaki bilimsel araştırmaları ikna edici buluyor.

Örnek:
HerGünÖğren “İnsan Beyni ve Davranışı” serisindeki bir videomuzda “Multitask” (aynı anda birden fazla iş yapmak) ile ilgili araştırma verilerinden yola çıktık.

5. Metafora Dayalı İçerik

Metaforlar özellikle soyut kavramları öğretirken çok işe yarıyor. Aynı zamanda metaforlar akılda kalıcılığı da arttırıyor.

Örnek:
HerGünÖğren “İnovasyon ve Değişim Yönetimi” serisindeki bir videomuzda yanlış yapılan iyileştirmeyi, yanlış duvara dayanan merdivende yükselme metaforunu kullanarak anlattık.

Video öğrenmede inovatif yöntemler oluşturmaya ve bunları herkesle paylaşmaya çalışıyoruz. Önerdiğimiz içerik türlerini kullanabilirsiniz. Başka içerik önerileriniz varsa bizimle paylaşabilirsiniz.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.