merhaba@hergunogren.com

Artık en kıt kaynak “dikkat”

İş hayatı içinden önemli konuları, kısa videolarla öğretir. Onlarca kitabın özünü damıtır, izleyiciye ulaştırır.

Artık en kıt kaynak “dikkat”

Müşteri Memnuniyeti Serisi HerGünÖğren

Öyle bir yaratıcılık çağında yaşıyoruz ki, artık hiç kimsenin üretmemek için bahanesi yok. Yazmak, podcast kaydetmek, fotoğraf ya da video çekmek hiç olmadığı kadar kolay.

Üstelik, internetin yarattığı içerik üretme teşvik sistemi (Google SEO ve diğer sosyal medya algoritmaları) öylesine optimize şekilde çalışıyor ki, bir marka; danışman veya konu uzmanı olarak müşteri kazanmanın – ve hatta – güç sahibi olmanın yolu da içerik yaratmaktan geçiyor.

Dikkat Gücün Doğası Değişiyor

HerGünÖğren olarak favori yazarlarımızdan Adam Grant, geçtiğimiz günlerde bir “sesli kitap” çıkardı. Konusu “Yeni Güç”. (Bu eserin basılı kitap değil, sadece sesli kitap olarak çıkmış olması da ayrı bir ilginç tartışma konusu). Grant, Davos’taki liderlerle görüşmeler yapıyor ve Eski Güç ile Yeni Güç’ü karşılaştırıyor. Eski gücü hepimiz çok iyi tanıyoruz. Korumaları eşliğinde makam aracından inen bir politikacıyı düşünün. Yeni Güç ise, en basit haliyle etrafınızdaki insanları etkileme kapasiteniz. Bu karşılaştırmaya göre 1 milyon takipçili birinin etki gücü, çoğu kişiden daha fazla.

Bunun basit bir sebebi var. Günümüz dünyasındaki en kıt kaynak dikkat. Sağolsunlar, Google, Facebook, Apple, Twitter, Amazon ve diğerleri her boş saniyemiz için birbirleri ile rekabet ederek dört yanımızı sarmış durumdalar. Nir Eyal’in yazdığı Hooked isimli, çok satan ve sadece buna odaklanan bir kitap bile var. Konusu, insanların platformunuzda geçirdiği zamanı, bağımlılık mekanizmaları kullanarak nasıl ele geçirebileceğiniz… Bizi “hacklemeye” çalışan teknoloji devleri karşısındaki duygularımız benzer. Black Mirror boşuna popüler değil.

Kıt Olan Kaynak Dikkat

İster 30, ister 30 bin çalışanı olan bir kurumun parçası olalım, özellikle eğitim ve gelişim programları tasarımında bu tabloyu doğru anlamak ve insanların dikkatinin artık ana “değer birimi” olduğunu farketmek zorundayız. Artık dünyada içerik eksikliği yok, ancak iyi filtrelerden ve kürasyondan geçmiş içerik eksikliği var. Biz de yaklaşık iki buçuk yıldır ve toplam yedi seridir, bu boşluğu doldurmak için çalışıyoruz.

Yeni Serimiz Çıktı

Sekizinci serimiz, Müşteri Memnuniyeti çıktı. Müşteriye dokunan rollerde çalışan kişilerin kendi başına ancak aylarca sürecek araştırma ile ulaşabileceği en iyi kaynakları ve en kuvvetli düşünceleri her zamanki gibi 5 dakika x 21 videoluk formata getirdik. Kolay izlenir, eğlenceli ve merak yaratacak bir dil seçerek, sıkıcı değil, heyecan yaratan bir içerik olma yolunu takip ediyoruz.

Kimler İzlemeli?

Beklentileri aşan, akılda kalan, kulaktan kulağa yayılan, markayı büyüten, sadakat ve memnuniyet yaratan müşteri deneyimleri yaşatmak veya tasarlamak isteyen herkes için.

Kurumsal kullanım için, eğer bu seri sizdeki gerçek bir ihtiyaca cevap veriyorsa demo bölümleri istemek için buradan talepte bulunabilirsiniz.

Herkese güzel bir bahar dileriz,
HerGünÖğren Ekibi

Unutmadan; artık tüm içeriklerimizi ve haberlerimizi Linkedin Kanalımız üzerinden paylaşıyoruz. Şimdiden 1765 takipçiye ulaştık, sizi de bekliyoruz.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir